Достапни линкови

Ракометарките на Црна Гора го освоја златото на европскиот шампионат


Ракометарките на Црна Гора при освојување на сребрениот медал на Олимписките игри во август 2012
Репрезентацијата на Црна Гора е победник на женското ракометно Европско првенство што изминативе две недели се одржуваше во Србија. Црногорките до златниот медал стигнаа по победата над Норвешка извојувана по две продолженија за конечни 34:31. За Црна Гора ова е најголем успех во историјата на ракометот и е прво злато.
Во натпреварот за третото место Унгарија ја совлада Србија.
XS
SM
MD
LG