Достапни линкови

Мета - Обединување на Албанците единствено во ЕУ


Илир Мета, поранешен албански премиер и шеф на дипломатијата, инаку лидер на партијата Движење за европска интеграција.
Обединувањето на Албанците единствено е во ЕУ, изјави Илир Мета, поранешен албански премиер и шеф на дипломатијата, инаку лидер на партијата Движење за европска интеграција, која е дел од владата на премеирот Сали Бериша.

Оценувајќи дека националистичките изјави се надвор од предизвиците и контекстот во кој живеат Албаниците, тој упати апел да се запре со националистичките шпекулации во Албанија, јави дописникот на МИА.

Мета ова го изјави на Конвенција на неговата партија во јужниот албански град Ѓирокастро.
XS
SM
MD
LG