Достапни линкови

Русија-пуштени на слобода опозициските лидери


Протестите во Москва
Московската полиција уапсила 40 демонстранти, додека во Санкт Петерсбург биле уапсени 26. Опозициските лидери кои беа уапсени Сергеј Удалцов, Алексеј Навални и Ксенија Собчак беа пуштени на слобода без да биде покренато обвинение против нив.
Полицијата соопшти дека околу 700 лица учествувале на протестите, а според независни извори бројката изнесувала 2000. Протести против претседателот Владимир Путин беа организирани и во други градови низ Русија.
XS
SM
MD
LG