Достапни линкови

Сириските власти бараат да се укинат санкциите


Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем
Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем изјави дека странските санкции врз неговата земја му штетат на народот. Тој ги повика ОН да интервенираат и да се осигураат дека санкциите од САД и ЕУ бидат укинати. Муалем денеска се сретна со хуманитарниот шеф на ОН Валерие Амос.
САД и ЕУ спроведоа санкции со цел да го казнат режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад поради насилството врз демонстрантите,
XS
SM
MD
LG