Достапни линкови

Потпишан нов глобален договор за телекомуникации


,
По двонеделни преговори, 89 држави потпишаа нов глобален договор за телекомуникациски прописи и покрај приговорите дека тоа ке и наштети на слободата на интернетот. Договорот е постигнат денеска на крајот на конференцијата на Меѓународната унија за телекомуникации на ОН во Дубаи.
Педесет и пет земји членки не го потпише договорот, кој треба да стапи на сила во јануари 2015 година.
Интернет оператори и земји предводени од САД се спротивставија на договорот, велејќи дека со него се отвора патот за владината контрола на интернетот.
XS
SM
MD
LG