Достапни линкови

Леон Панета во посета на Авганистан


Кабул 13.12.2012
Американскиот секретар за одбрана Леон Панета, кој вчера допатува во посета на Авганистан, денеска во Кабул ќе разговара со претседателот Хамид Карзаи. До посетата на Панета доаѓа во време кога американскиот претседател Барак Обама треба да донесе одлука колку американски војници ќе останат во Авганистан по повлекувањето на странските сили од таа земја во декември 2014-та. Според претставници на Белата Куќа, во Авганистан би останале меѓу 6 и 10 илјади американски војници.
XS
SM
MD
LG