Достапни линкови

САД: Македонија и соседите да ги решат споровите


Викторија Нуланд
Веруваме дека Македонија и нејзините соседи мора да продолжат да бараат достоинствено, практично и заемно прифатливо решение за актуелните спорови што е можно поскоро со цел вратата на Европската Унија да биде отворена.
Ова денеска го изјави портпаролот на американскиот Стејт Департмент Викторија Нуланд како реакција на заклучоците на министрите за надворешни работи на ЕУ кои синоќа на Македонија не и доделија датум за преговори.
ЕУ министрите препорачаа да се направи извештај за напредокот во реформите и добрососедските односи со Грција и Бугариа следната пролет по што ќе се решава за датумот за преговори за Македонија
XS
SM
MD
LG