Достапни линкови

Студентски протести во Пакистан


Девојки од северниот дел на Пакистан денеска излегоа на протест против идеата нивниот колеџ да биде преименувано според Малала Јоусафзаи која беше жртва на напад на Талибанци. Околу 150 студенти бојкотираа настава, кинеа постери од Малала и бараа локалната власт да се откаже од одлуката. Тие стравуваат дека доколку колеџот го добие името на Малала може да биде цел на талибански напади.
XS
SM
MD
LG