Достапни линкови

Британија го осуди „провокативниот акт“ на Северна Кореја


Британија ја повика Северна Кореја да се воздржи во иднина од такви „провокативни акции“ и да преземе поконструктивни мерки за денуклеаризација по лансирањето на ракета со долг дострел. Секретарот за надворешни работи Вилијам Хејг го осуди лансирањето како провокативен акт, кој може да ги зголеми тензиите во регионот. Тој додаде дека со тој потег властите избрале дека е поважно да се лансира ракета наместо да за подобри животот на граѓаните.
XS
SM
MD
LG