Достапни линкови

Франција повикува на рестартирање на израелско-палестинските преговори


Израелците и Палестинците мора да ги рестартираат преговорите затоа што во спротивно ставовите на двете страни ќе се заострат и може да настанат нови конфликтин истуации. Ова го изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Лаурент Фабриус при неговата посета на Мароко. Тој додаде дека е императив тоа Франција, Британија и САД се дирекно инволвирани во мировниот процес затоа што тој сам од себе нема да се реши . Фабиус истакна дека по израелските избори кои ќе се оддржат во јануари мора да се дејствува брзо затоа што доколку не се рестартираат преговорите, порано или подоцна од тоа бенефит ќе извлечат екстермистите од двете страни.
XS
SM
MD
LG