Достапни линкови

Почина индијската легенда Рави Шанкар


Рави Шанкар
Легендарниот индијски музичар на инструментот ситар Рави Шанкар кој изврши големо влијание врз музичарите во светот меѓу нив и Битлси, почина на 92 годишна возраст. Неговото семејство соопшти дека тој починал во Сан Диего, Калифорнија, по извршената операција откако тој имал проблеми со срцето и дишењето. Индијскиот премиер Манмохан Синг изразувајќи сочувство изјави дека Шакар бил национално богатство и амбасадор на индијската култура.
XS
SM
MD
LG