Достапни линкови

Пукање во Орегон: убил двајца па се самоубил


Полицијата во американската северозападна сојузна држава Орегон соопшти дека вооружено лице отворило оган во трговски центар во близина на градот Портланд, убивајќи најмалку двајца луѓе. Според полицијата, напаѓачот таму се ранил, а подоцна се убил во друг трговски центар. Тој сеуште не е идентификуван, а не се јасни ни мотивите за нападот.
Очевидци изјавиле дека напаѓачот носел бела маска и воена облека кога отворил оган.
XS
SM
MD
LG