Достапни линкови

Исламабад и Кабул во обид за подобрување на билатерните односи


Авганистанските пратеници при дводневната посета на Исламабад се сретнаа со пакистанските власти на разговори за билатералните односи. Средбите ги организираше пакистанскиот Институт за развој на легиластива и транспарентност.
Главната тема на разговорите е односите на Кабул со Исламбад во пресрет на повлекувањето на НАТО војниците од Авганистан до крајот на 2014 година.
Минатиот месец претставници на двете држави постигнаа договор за ослободување на дел од талибанските затвореници како дел од авганистанскиот мировен преговарачки процес.
XS
SM
MD
LG