Достапни линкови

HSBC ќе си признае „перење пари“ и ќе си плати


Британскиот банкарски гигант HSBC се согласи да плати 1,9 милијарди долари оштета во врска со случајот перење пари.
Банката е една од 5 - те во светот, обвинети за трансфер на милијарди доилари од мексиканските картели на дрога до Иран, преку американскиот финансиски систем, и покрај меѓународните санкции спрема Исламската Република. HSBC ќе ја признае грешката, но нема да и се суди доколку го исплни договорот.
XS
SM
MD
LG