Достапни линкови

Сириските бунтовници воспоставија контрола врз база во Алепо


Сириските бунтовници воспоставија контрола врз стратегиска воена база во северниот дел на сириски град Алепо. Во изминативе неколку дена бунтовниците во Сирија постигнаа тактичка преднос со воспоставување на контрола врз неколку клучни места во Дамаск и Алепо.
Во меѓувреме при церемонијата за доделувањето на нобеловата награда претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека ситуацијата во Сирија e „ дамка на совеста на светот.“ Тој додаде дека меѓународната заедница има морална одговорност да ја адресиара кризата.
XS
SM
MD
LG