Достапни линкови

Реџепи: Граничниот премин Мердаре функционира според договореното


Косовскиот министер за внатрешни работи Барам Реџепи откако изврши контрола на граничниот премин Мердаре изјави дека се функционира согласно договорот што го постигнаа Белград и Приштина под покровителство на ЕУ.
Во Јариње и Мердаре од денеска функционираат гранични премиени меѓу Косово и Србија, Цариниците и полицајците од Србија и од Косово ја контролираат границата под супервизија на ЕУЛЕКС. На граничните премини, како што е дoговорено, нема никакви државни симболи, а се поминува со лична карта.
XS
SM
MD
LG