Достапни линкови

Билд: ЕУ е загрижена заради израелскиот план


Политичкиот став на Европа за Блискиот Исток е делумно променет поради најaвата на израелската влада за изградба на 3 илјади домови во Источен Ерусалим, изјави дененеска шведскиот министер за надворешни работо Карл Билд. Тој во пресрет на состанокот на министрите од ЕУ во Брисел изјави дека израелскиот план предизвика „ектсремна загриженост“ во ЕУ, особено поради проектот со кој се прави физичка поделба и граница меѓу северениот и јужниот дел на Западниот Брег со тоа што Источен Ерусалим ќе биде „отцепен “ од Западниот Брег. Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хајг изјави дека очекува оти ЕУ „остро“ ќе се спротивстави на изградбата на населбата
XS
SM
MD
LG