Достапни линкови

Полицијата прекина протести во Баку


Полицијата во Баку присилно прекина протест на опозициски активисти кои се собраа на плоштадот со цел да го одбележат Денот на човековите права. Полицијата не им дозволина на демонстрантите да пријдат до плоштадот затоа што немале одобрение од локалните власти за собирот. Демонстрантите повикување на смета на власт и оставка на пратениците, тврдејќи дека поради измана на изброи имаат нелегитимен Парламент. Дописникот на РСЕ од Азербејџан јавува дека десетици луѓе се приведени.
XS
SM
MD
LG