Достапни линкови

Најавени нови протести во Љубљана


Од протестите во Марибор
За денеска се најавени нови протести пред градската куќа во Љубљана, на кои ќе биде барана оставка од градоначалникот Зоран Јанковиќ. Протестите се организираат преку Фејсбук под мотото Второ Љубљанско востание. Бранот протести во Словенија почна во Марибор, каде што градоначалникот веќе си поднесе оставка, а се шири и низ другите градови. Главен мотив се корупцијата и револтот против властите и политичките елити.
XS
SM
MD
LG