Достапни линкови

Тибетантска тинејџерка се самозапали во Кина


Една тибетантска тинејџерка во западна Кина се самозапалила, по што починала, јавија кинеските медиуми. Во тој регион се чести протестите на етничките тибетанци против кинеското владеење. Според активисти за човекови права, од 2009-та, досега, над 90 тибетанци се самозапалиле во знак на протест.
XS
SM
MD
LG