Достапни линкови

САД -преговори за решавање на финансиските проблеми


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама и спикерот на Претставничкиот дом Џон Бонер одржале средба на која разговарале за тоа како да излезат од финансиската криза која се должи на големиот дефицит на САД. САД се соочува со финансиски проблем предизвикан од комбинација од автоматското зголемување на даноците од следната година и намалување на трошоците за намалување на дефицитот, за кои експертите велат дека би можело да предизвика нова економска криза во најголемата економија во светот. Обама ги повика побогатите Американци да плаќаат повисоки даночни стапки како еден од начините за намалување на дефицитот, но овој предлог досега беше одбиен од Бонер и од другите републиканците. Републиканците побараа намалување на владини програми.
XS
SM
MD
LG