Достапни линкови

Чавез патува во Куба на нова операција од рак


Претседателот на Венецуела, Уго Чавез.
Претседателот на Венецуела, 58-годишниот Уго Чавез патува во Куба на нова операција од рак. Чавез, кој на изборите во октомври доби нов шестгодишен мандат, неколку пати се оперираше од рак и до лани беше на лекување во Куба. Тој рече дека ако болеста го спречи да ја извршува претседателската функција, него ќе го наследи потпретседателот Николас Мадуро и ги повика гласачите да го поддржат Мадуро, ако има нови избори. Жителите на Каракас излегоа на плоштадите и улиците извикувајќи слогани за поддршка и желби за брзо закрепнување на претседателот.
XS
SM
MD
LG