Достапни линкови

Ромпуј: ЕУ повторно ќе биде „симбол на надежта“


Belgium -- European Commission President Herman Van Rompuy speaks at a news conference at the end of a European Union leaders summit in Brussels, 19Oct2012
Европска унија која утре ќе ја прими Нобеловата награда за мир ќе излезе посилна по актуелната економска криза и повторно ќе стане „симбол на надежта“. Ова денеска во Осло го изјави претседателот на Европската комисија Херман ван Ромпуј. На доделувањето на Нобелововата награда во Осло се очекува да присуствуваат околу 20 европски лидери меѓу кои и францускиот претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел.
XS
SM
MD
LG