Достапни линкови

Мендела е задржан во болница


Поранешниот африкански претседател Нелсон Мендела останува во болница поради спроведување на неколку тестови. 94 годишниот Мендела беше донесен во военат болница без притоа да бидет соопштени детали. Претседателот Јаков Зума кој го посети Мендела изјави дека тој е во „добри раце и дека нема место за паника, затоа што редовни прегледи за неговите години се неопходни.“Мендела помина 27 години во затвор поради спротивставување на апартхејд политиката во Јужна Африка.
XS
SM
MD
LG