Достапни линкови

Северна Кореја се двоуми за лансирањето на ракетата


Државната телевизија во Северна Кореја денеска јави дека Пјонгјанг размислува дали да го одложи лансирањето на долгодострелната ракета. Причина за можното одложложување не е наведена. Претходно беше соопштено дека во период од 10-ти до 22 декември, Северна Кореја ќе ја лансира ракетата. САД Јужна Кореја и Јапонија се сомневааат дека лансирањето на ракета е тест и заедно со ОН ги осудијата таквите планови.
XS
SM
MD
LG