Достапни линкови

Во Доха продолжуваат разговорите за климата


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.
Делегати од 200 земји се собраа денеска во Доха, главниот град на Катар, во последен обид да се дојде до општ договор на Конференцијата на ОН посветена на климата. Протоколот од Кјото од 1997-та истекува до крајот на годината, ако не биде продолжен. Катар предлага тој да се продолжи до 2020 година во обид да се надмине ќор-сокак во кој западнаа разговорите за нов договор за намалување на емисиите на штетни гасови. Договорот од Кјото обврзува околу 35 индустријализирани земји да ги намалат емисиите на стакленички гасови. Двонеделниот состанок требаше да заврши во петок. Несогласувањата за финансирање на сиромашните земји да се справат со глобалното затоплување е уште една причина за продолжување на времетраењето на разговорите.
XS
SM
MD
LG