Достапни линкови

Изборите во Романија - референдум за Басеску


Утре во Романија ќе се оддржат парламентарни избори.Според истражувањата на јавното мислење се очекува дека голем дел од граѓаните да гласаат за смена на режимот на претседателот Трајан Басеску. Басеску откако го доби првиот мандат во 2004 година постепено почна да ги контролира државните институции, а потоа во целост под своја контрола ги стави и владата, парламентот, судството и разузнавачките служби. Парламентарните избори ќе бидат своевиден референдум за Басеску затоа што на минатиот референдум каде што 7,4 милиони граѓани гласаа за смена на претседателот беше поништен од уставниот суд.
XS
SM
MD
LG