Достапни линкови

Бунтовниците во Дамаск го прогласија аеродромот за воена зона


Сириските бунтовници го прогласија меѓународниот аеродром во Дамаск за воена зона. Тоа, според портпаролот на нивниот Воен Совет во Дамаск, значи дека аеродромот е легитимна цел.
Портпаролот ги предупреди цивилите дека нивното присуство таму е на сопствен ризик. Најмалку 40 илјади луѓе загинаа во 20 месечното востание против режимот на Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG