Достапни линкови

Лидерот на Хамас во посета на Појасот Газа


Калед Машал, лидер на Хамас
Лидерот на Хамас Калед Машал денеска за прв пат ќе го посети Појасот Газа. Претставници на Хамас, соопштија дека Машал ќе учествува на дводневните прослави по повод 25-годишнината од основањето на оваа исламистичка група, при што се очекува да ја изнесе политичката стратегија на Хамас. Хамас го има под контрола Појасот Газа од 2007-ма година.
XS
SM
MD
LG