Достапни линкови

Без договор за справување со климатските промени


Конференцијата на ООН за справување со последиците од климатските промени што се одржува во Доха влегува во завршниот ден. Претставници од речиси 200 земји се состанаа во Катар но без многу да договорат. Само мал број на земји како што се Доминиканската Република, Либан, Белорусија и Украина поставија нови цели за намалување на емисијата на стаклечнички гасови. Несогласувањата се појавија околу тоа кој ќе го плати справувањето со последиците од глобалното затоплување.
XS
SM
MD
LG