Достапни линкови

Меркел побара од Нетнајху да се откаже од едностраните мерки


Германската канцеларка Ангела Меркел по денешната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Берлин, изјави дека верува оти се потребни дополнителни напори меѓу Изралеците и Палестинците за изнаоѓање долгорчно решение. Таа додаде дека покрај продолжување на преговорите потребно е едностраните мерки да се одбегнуваат, а тоа води кон фактот дека се сложивме дека не се сложуваме со израелската мерка за изграбда на населба во Источен Ерусалим.
Нетанјаху изјави дека се уште не се откажал од задачата, односно да се се постигне долгорочно решение според кое еврејската држава ќе може да егзистира покрај палестинска држава, народите да живеат заедно и да има има безбеносна граница за Израел.
XS
SM
MD
LG