Достапни линкови

Американско беспилотно летало уби двајца милитанти во Пакистан


Пакистанските безбедносни сили соопштија дека во напад на американско беспилотно летало се убиени двајца осомничени милитанти во северозападен Пакистан. Официјални претставници соопштија дека целта на нападот, кој бил изведен рано изутринава, биле делови од селото Мубарак Шахи, односно згради кои биле користени од милитанти.
Ваквите напади се непопуларни во Пакистан, откако владата ги критикуваше дека го нарушуваат суверенитетот на земјата, но претставници на САД веруваат дека тие се моќно оружје против исламските милитанти.
XS
SM
MD
LG