Достапни линкови

Њујорк: уапсени шверцери на сомнителни материи


Четири лица се обвинети во Њујорк дека сакале да пренесат оружје или супстанција кои може да се користат за збогатување на ураниум во Кина и во Иран. Тројца од нив се уапсени, додека четвртиот сеуште се наоѓа на слобода.
Шефот на канцеларијата на ФБИ во Њујорк изјави дека секоја пратка на јаглеродни влакна претставува кршење на американските закони, без оглед на мотивот.
Меѓу обвинетите двајца се од иранска националност, а другите двајца се граѓани на САД и на Турција.
XS
SM
MD
LG