Достапни линкови

Лига на шампиони: завршија натпреварите по групи


Челзи лани ја освои титулата европски клупски првак
Фудбалерите на Челзи, бранители на титулата европски првак од минатата година, дефинитивно испаднаа од натамошните борби во Лигата на шампионите. Тие синоќа убедливо го победија норвешкиот првак Нордсјеланд со 6:1, но тоа не беше доволно, затоа што Јувентус на гости го совлада украински Шахтјор со 1:0 и овие две екипи одат во осминафиналето. Во другите синоќешни мечеви се постигнати следниве резултати:
Селтик- Спартак Москва 2:1
Манчестер Јунајтед- Клуж 0:1
Брага- Галатасарај 1:2
Лил- Валенсија 0:1
Баерн- БАТЕ Борисов 4:1
Барселона- Бенфика 0:0
Во натамошните борби се пласираа и Баерн, Валенсија, Барселона, Селтик, Манчестер Јунајтед и Галатасарај.
XS
SM
MD
LG