Достапни линкови

Расмусен:Продуктивен состанок со авганистанските власти


Генералниот секратар на НАТО Андрес фог Расмусен денеска изјави дека министерите за надворешни работи на земјите членки на алијансата имале продуктивен состанок со шефот на авганистанската дипломатија во Брисел.
Фокусот на денешниот состанок е предавањето на безбедносната контрола на странските мисии на авганситанските безбедносни сили до крајо5т на 2014 година кога војнците на НАТО во целост ќе се повлечат од земјата. Расмусен изјави дека НАТО силите ќе се погрижат да им помогнат во тренинизте на авганистанските сили. Расмусен се осврна и на состанокот со претставниците на новата грузиска влада. Тој ја оцени како солидна заложбата на грузиската влада кон НАТО.
XS
SM
MD
LG