Достапни линкови

Бан Ки Мун: Климатските промени се предизвик за човештвото


Qatar -- UN Secretary-General Ban Ki-Moon talks during the opening ceremony of the plenary session of the high-level segment of the 18th session of the Conference of Parties of the United Nations Framework Convention on Climate Change in Doha, 04Dec2012
Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ги повика денеска владите во светот да ги забрзаат преговорите за подготвување заедничка реакција на глобалното затоплување. Тој во својот говор на светската конфернција за климата во Катар ги опиша климатските промени како „предизвик за постоењето на целото човештво“.
Министрите за животна средина и климатолозите од речиси 200 држави ги разгледуваат на форумот идните намалувања на штетните гасови и помошта за сиромашните држави, засегнати од климатските промени.
XS
SM
MD
LG