Достапни линкови

Ѓукановиќ го предложи новиот владин состав


Мандатарот на новата црногорска влада Мило Ѓукановиќ денеска во собранието го достави списокот на владините министери. Превидено е новата влада да биде составена од 16 ресорни министри и еден министер без ресор, и 4 вицепремиери. Од претходната влада 7 министри ќе ги задржат функциите.
Во својот говор при презентацијата на владината програма тој вети дека главниот фокус на владиниот состав ќе биде економски напредок на земјата, намалување на невработеноста и квалитетни здравствени услуги.
XS
SM
MD
LG