Достапни линкови

Најмалку 12 повредени во судири меѓу демонстрантите и полицијата во Марибор


Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Љубљана на 30 ноември 2012.
Најмалку 12 луѓе се повредени, а повеќе од 40 се уапсени во вчерашните судири меѓу демонстрантите и полицијата во вториот по големина град во Словенија, Марибор, јави Ројтерс. Илјадници луѓе исто така излегоа на протести против мерките за штедење и против наводите за корупција во Љубљана, Цеље и во други градови. Словенија се соочува со сериозна рецесија и најави мерки за штедење.
XS
SM
MD
LG