Достапни линкови

Парламентот на Црна Гора за владата на Ѓукановиќ


Мило Ѓукановиќ
Мандатарот на новата црногорска влада Мило Ѓукановиќ денеска во парламентот во Подгорица ќе ја претстави програмата, како и составот на владата по што следува изјаснувањето од пратениците. На Ѓукановиќ ова му е шестти мандат во 23 годишното владењее во таа земја. Според информациите од синоќешните консултации на владејчаката коалиција, Ѓукановиќ се решил на истиот број министерства како и во владата на неговиот претходник Игор Лукшиќ кој треба да стане министер за надворешни работи.
XS
SM
MD
LG