Достапни линкови

Барање за истрага против Карла Дел Понте


Владите во Албанија и Косово побараа истрага за работењето на поранешниот шеф на обвинителството на Обединетите нации Карла Дел Понте. Двете влади го оспоруваат нејзиното работење по минатонеделната ослободителна пресуда за Рамуш Харадинај, кој беше обвинет за злосторства против човештвото во војната на Косово во 1998 и 99 година. Албанската влада соопшти дека е шокирана од пресудата која беше донесена поради недостиг на докази против косовскиот албанец.
XS
SM
MD
LG