Достапни линкови

Една третина Словенци излегоа да гласаат


Излезноста на гласачите во Словенија до сега изнесува 30 отсто.Словенците денеска бираат нов претседател во вториот изборен круг. Во трка се поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор и актуелниот словенечки претседател Данило Тирк. Според последните истражувања на јавното мислење, Пахор го поддржуваат 55, а Тирк 34 отсто од граѓаните. Во Словенија имаат право на глас околу 1,7 милиони избирачи.
XS
SM
MD
LG