Достапни линкови

Борхарт e нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС


Германскиот дипломат Бернд Борхарт ќе биде нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС, јавуваат косовските медиуми. Се очекува Борхарт во текот на наредната седмица да биде и официјално именуван на функцијата. Тој ќе го замени францускиот генерал Гзавие Бу де Марнак, и на тој начин ќе ја прекине практиката пензиониран француски генерал да биде на чело на мисијата во историјата на ЕУ.
XS
SM
MD
LG