Достапни линкови

Северна Кореја не се откажува од најавите за лансирање ракета


Северна Кореја денеска ја информираше соседна Јапонија дека во теков на месецот ќе тестира ракета со долг дострел. По објавата на плановите Јужна Кореја и САД побараа од Пјонгјанг да се откаже од тестовите. Јапонската војска доби наредби даја собори секоја ракета која ќе навлезе во нејзиниот воздушен простор. Кина изрази загриженост поради најавите на Северна Кореја.Најавите се случуваат пред претседателските избори во Јужна Кореа, закажани на 19 декември. Обединетите нации имаат усвоено резолуција со која и се забранува на Северна Кореа да лансира ракети.
XS
SM
MD
LG