Достапни линкови

Египетскиот устав на референдум


Египетскиот претседател Мухамед Морси денеска го повика народот на 15 ти декември да излезе и да гласа за уставот кој го изготви Собранието.
Во меѓувреме на плоштадот во Каиро се оддржуваат протести, едни за поддршка на претседатекит Морси а додека друг против него . Организацијата Амнести интернешнл соошшти дека новиот устав е за осуда затоа што со него не се гарантитраат основни човекови права и дека ги игнорира правата на жените и ги редуцира нејзините слободи. Предлог верзијата беше брзо усвоена на собраниската седница
XS
SM
MD
LG