Достапни линкови

Насилни антивладини протести во Словенија


Најмалку 20 лица беа повредени а 30 се уапсени доцна вчеравечер на протестите во Љубљана, откако демонстрантите се судрија со словенечката полиција. Безбедносните сили употребија водени топови и солзавец со цел да ги растурат анти-владините демонстранти кои фрлаа петарди и флаши кон полицајците. Мирните антивладини протести станаа насилни откако мала група демонстранти нападнаа полицајци кои ја штитеа зградата на парламентот.
XS
SM
MD
LG