Достапни линкови

Најави за лансирање на ракета од Северна Кореа


Севернокорејските власти најавија лансирање на ракета со долг дострел во текот на месецов. Државната новинска агенција јави дека лансирањето на ракетата, на која ќе биде монтиран сателит, ќе се случи во периодот од 10 до 22 декември. Најавите се случуваат пред претседателските избори во Јужна Кореа, закажани на 19 декември. Обединетите нации имаат усвоено резолуција со која и се забранува на Северна Кореа да лансира ракети.
XS
SM
MD
LG