Достапни линкови

Вашингтон побара ослободување на ирански активист


правникот Нарсин Сотоудех
Соединетите американски држави ги повикаа иранските власти да го ослободат активистот за човекови права Нарсин Сотоудех, која во затвор штрајкува со глад веќе шест недели. Во изјавата од Стејт департментот се наведува дека официјален Вашингтон е загрижен за добросостојбата на активистот и стравува од односот на иранските власти кои не им помагаат на затворениците кои умираат штрајкувајки со глад.
XS
SM
MD
LG