Достапни линкови

Парламентарни избори во Кувајт


Парламентарни избори се одржуваат во Кувајт денеска во услови на тензии во заливската арапска држава. Подржувачите на опозицијата повикаа на бојкот, тврдејки дека со новите изборни правилници се фаворизираат про-владините кандидати. Околу 15.000 демонстранти одржаа протести во петокот, апелирајки до гласачите да не излегуваат на гласање.
XS
SM
MD
LG