Достапни линкови

Протести во Јордан поради цените на горивата


Аман
Над 15 илјади луѓе протестирале во Аман, главниот град на Јордан, барајќи оставка на премиерот Абдула Нуср поради зголемувањето на цените на горивата. Само за два месеца бензините поскапеле за над 30 насто, додека цената на гасот за домаќинствата се покачи за два пати. Владата се реши на ваквиот чекор за да го намали буџетскиот дефицит од околу 5 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG