Достапни линкови

Меѓународната заедница со нов пристап кон Иран


Генералниот директор на меѓународната агенција за нуклеарна енергија Јукија Амано
Генералниот директор на меѓународната агенција за нуклеарна енергија Јукија Амано денеска изјави дека се надева оти на состанокот во Техеран следниот месец со иранските претставници ќе се изнајде дипломатско решение за да и се стави крај на кризата. Тој додаде дека делегацијата која на 13 декември ќе пристиген во Техеран, ќе разговара со иранските претставнци за постигнување на договор за структуриран пристап во одговарањето на сите отворени прашања за можните воени димензии на иранската нуклеарна програма. Тој истакна дека агенцијата уште еднаш ќе побара пристап на инспектори до местото за кое тие се сомневаат дека иранските власти ги кријат доказите и резултатите од нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG